This is Aalto. A Professional theme for
architects, construction and interior designers

Call us on +651 464 033 04

531 West Avenue, NY

Mon - Sat 8 AM - 8 PM

מעלה

תכנון ועיצוב: שלו אדרי | מנחה: אדריכל עמוס בר-אלי

רחוב גת רימון, תל אביב

מקום בעל אופי אנטי ממסדי שנותן מענה לצרכים של בני נוער מחוסרי בית

מי הם בני נוער חסרי בית?

בני נוער חסרי בית בגילאים 12-18 הם בעיקר חסרי עורף משפחתי, מה שפוגע ביכולתם להשלים משימות חיים מרכזיות. אי לכך, בני נוער ללא קורת גג הם בעלי סיכוי נמוך יותר להשתלבות נורמטיבית בחברה. מלבד הנזק הנגרם לצעירים עצמם, היעדר דיור עשוי להפוך אותם בהמשך לסובלים ממצוקה ומעוני ובשל כך לגרום נזק גם לחברה.

אלפי בני נוער וצעירים משוטטים בגנים ציבוריים, כיכרות ערים, מרכזי בילוי ומקומות מסתור. רבים  מהם נשרו ממסגרות חינוכיות או טיפוליות. לעתים מדובר בבני נוער חסרי מעש או מסגרת פנאי, המוצאים ברחוב "דרך" להפגת השעמום. בהעדר תמיכה וסיוע, בני נוער אלה סובלים מהזנחה סביבתית, חברתית ונפשית ועלולים להידרדר לשימוש בסמים ובאלכוהול ולמעורבות בפעילות אנטי-  סוציאלית ופגיעה עצמית.

פרוייקט זה עוסק בשאלה, איך ניתן להגיע אל אוכלוסייה זו באמצעות עיצוב פנים, ולתת מענים מידיים בשטח כשהם נמצאים במצבי סיכון ומצוקה.

 

פרוגרמה

מטרת הפרוייקט היא לפגוש את בני הנוער במגרש הביתי שלהם – הרחוב,  ולהנגיש להם את הפתרונות המתאימים תוך שימוש ברחוב ומה שהוא מספק.

הרעיון הוא ליצור שינוי בתודעה למה שקורה ברחובות תל אביב, מודעות לחיים בתוך קצוות והשוליים של האוכלוסייה והזדמנות לראות איך אפשר לענות על צרכים עם תפיסה אחרת לגביי עיצוב פנים וחוץ

באמצעות פירוק של הפרוגרמה לחללים קטנים שלכל אחד מהם יש ייעוד משלו, נוצרו עשר התערבויות קטנות וקבועות שמחולקות לשלושה סוגים: מעבר, איזור פתוח ברחוב וחלל פנים שממוקמות לאורך כל רחוב גת רימון בתל אביב, כאשר מה שמחבר בינהם הוא הרחוב.

 

אתר והתמקמות

רחוב גת רימון הוא רחוב קטן ונחבא אל הכלים. מנותק מאופי העיר הטיפוסי ולמרות שמוקף ברחובות גדולים ומרכזיים קיימת בו אווירה שכונתית והוא מרגיש כמעט ולא קיים או ״ מחוסר בית״ מה שהתחבר מאוד לנושא הפרוייקט שלי.

במרחב קיימת זרימה של כניסות יציאות ומעברים מכיוונים שונים על מנת לייצר את האפשרות לבחירה עצמאית במרחב. עניין הבחירה הוא מאוד חשוב כי כל דבר שמצטייר ככפיה מאוד מרחיק את האוכלוסייה הספציפית הזו.

 

חומרים

כל הפרוייקט עומד על חמישה חומרים שנבחרו מתוך מחשבה על פשטות מבחינת אחזקה וביצוע. באמצעות שימוש בחומרים מהרחוב כמו עץ , בלוקים, פיגומים ורהיטים נטושים\ עזובים,  נבנתה מערכת אחידה מבחינה עיצובית שמשתלבת בתוך המרקם העירוני.

______________________________________________________________________

המקום פתוח 24 שעות ביממה, נגיש לכולם וכולל מספר רמות של פרטיות מבחינת גישה ומבט.

נגישות | תקשורת ומדיה (גת רימון 4)

איזור בו ניתן להטעין פלאפונים, להתקשר מטלפון ציבורי, להשתמש בעמדות אינטרנט, קבלת דפי מידע וכל דרך אחרת לתקשר עם הבית.

רגיעה | לינה והתרעננות (גת רימון 3)

איזור שינה ומנוחה הכולל מתחם מקלחות ותאי שירותים, מקומות איחסון ומכונות כביסה לשירות עצמי.

הזדהות | סיוע ובריאות (גת רימון 7)

פינת ישיבה אינטימית שמאפשרת מפגש עם עובד סוציאלי\אחות לצורך טיפול רפואי. בצמוד נמצא מתחם בו יוכלו להיפגש עם עוד בני נוער ולפתח קשרים חברתיים.

שייכות | מתחם סדנאות (חצר אחורית)

מתחם סדנאות עבודה, גננות ויצירה בו בני הנוער לוקחים חלק בעשייה משותפת ואישית, כך נוצר מנגנון עבודה ומקום לחזור אליו להמשך עשייה.

״כל ילד צריך מבוגר אחד שיאמין בו״

מרחב בטוח בעיר מאפשר סיטואציה של מפגשים והרחבת אופקים, לקיחת חלק במשהו משמעותי שכולל קבלת מענה מעבר לסיפוק צרכי המקלט והאוכל. זוהי הזדמנות לשיפור איכות חייהם של קבוצה מודרת חברתית, שצרכיה מגיעים רחוק יותר מהעובדה הפשוטה של למצוא מקום לינה.
שינוי התפיסה הנוכחית של צעירים חסרי בית על ידי יצירת חללים מעוצבים שמספקים מקום של חום, ביטחון ופרטיות, בו יוכלו לאסוף את מחשבותיהם ולהתחדש הרחק מהעין הציבורית.